Pokochać Alzację

Kto by pomysłał, że kiedykolwiek dojdzie do takiej sytuacji, która zmusi mnie do pozostania we Francji… że granica, znajdująca sie tuż obok będzie nieosiągalna

Kiedy pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań na COVID 19, każdemu z nas krążące pogłoski o zamknięciu granic wydawały się fikcją. Nie wspomnę o wizji przestoju w naszej firmie, która jest największą fabryką produkującą samochody ciężarowe na Świecie. Aż fikcja stała się naszą codziennościa. Częścią naszego życia. Świat stanął w miejscu.. To co było na wyciągnięcie ręki, stało się nieosiągalne.

Codziennie chodząc na spacer z psem, widzę mój kochany Schwarzwald. Tak blisko, a tak daleko…

Niestety, nie wiem kiedy będę mogła wjechać do Niemiec w celach turystycznych….Prawdopodobnie po 15.06.2020.. Póki co pozostaje mi pokochać moją Alzację i Wogezy, których kompletnie nie znam.

Cudowna książka

Poszukując pomysłów na wędrówki po Alzacji i Wogezach odkopałam w szufladzie mojego męża starą książkę Najpiękniejsze Wędrówki po Alzacji. Bardzo szybko przekonaliśmy się, że posługiwanie się przewodnikiem z 2005 roku nie jest najlepszym pomysłem. Już na pierszej wędróce, którą chcieliśmy odbyć wg. tej książki, zgubiliśmy się i z 5 km jakie mieliśmy przejść, zrobiliśmy 14…. Oczywiście wycieczkę opisuję tutaj.
Zaczęłam więc poszukiwania aktualnej lektury, której tray nadawałyby się również dla małych nóżek. I natrafiłam na świetną książkę niemieckiego wydania „Einfach glücklich Wandern. Elsass und Vogesen”.

Książka zawiera 35 wędrówek, krótkich i tych dłuższych. Najdłuższa ma niecałe 12 km.

Tym wpisem otwieram zatem serię relacji z wędrówek z dziećmi 3.5 oraz 5.5 po Alzacji.

Ruiny zamku Nideck górny

Poniżej zamieszczam spis wędrówek jakie udało nam się przejść. Po kliknięciu na link możecie przeczytać i obejrzeć mnóstwo zdjęć .

  1. Wodospad Nideck i ruiny zamku
  2. Ruiny Zamku Lichtenberg
  3. Góra i Świątynia Donon

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *