Smaki Alzacji- Chlebek kłos

Bagietka to nieodłączny element, który kojarzy się z Francją. Przypominam sobie, że jeszcze, kiedy mnie tu nie było, Francuz z beretem na głowie, gazetą pod pachą i bagietką w ręku, był dla mnie wizytówką Francji. Oczywiście w drugiej kolejności, zaraz po La Tour Eiffel (swoją drogą chciałaby wrócić do Paryża i znowu poczuć ten niesamowity klimat).
Francuza z bagietką w ręku mam teraz na co dzień w domu, ale, jako że nasza piekarnia rok temu zamknęła swoje drzwi w niedziele (tak, we Francji piekarnie są otwarte w niedziele, tutaj chleb jest bardzo ważnym elementem życia, piekarnie są otwarte w większości miast i miasteczek od 4.30 rano do 18.00.), postanowiłam poszukać przepisu na idealną bagietkę, aby nie musieć w niedziele jeździć do następnej wsi, która jest oddalona o 7km, aby kupić świeże, pachnące, chrupiące pieczywo.


Pycha- w sam raz na pyszne śniadanie

Dzielę się zatem z Wami przepisem na ten oryginalnie wygladający chlebek w kształcie kłoska. Można z niego też uformować begietkę.

Składniki:

Zaczyn:

-300g mąki T65 (nie wiem niestety jaki to typ mąki w Polsce)

-300g letniej wody

-1/8 łyżeczki drożdży w proszku

Całość wyrabiamy na gładką masę i odstawiamy przykrytą miskę na 12 h.

Ciasto:

-600g mąki T65

-300 g letniej wody

-20 g soli: tu uwaga- ponieważ moja sól, którą kupuję w Niemczech wydaje mi się bardziej słona niż ta polska, dodałam tylko 16 g i była słona w sam raz. Uważajcie z solą, bo przesolone pieczywo jest do wyrzucenia.

-4 g suchych drożdzy

-Zaczyn


Chlebek możemy zostawić w formie bagietki


Nagrzewamy piekarnik do 260 stopni C i wstawiamy na dole piekarnika naczynie żaroodporne z wodą. Zapewni nam to chrupiąca skórkę.
Mąkę łączymy z drożdżami i solą. Dolewamy letnią wodę, następnie dodajemy zaczyn. Wszystko mieszamy- ja użyłam robota. Ciasto musi odrywać się od ścianek misy, nie może być jednak za twarde. Jeśli nadal się bardzo klei, można lekko podsypać i wyrobić. Ciasto ostawiamy na 2 h w ciepłe miejsce. Po 1 h przerabiamy. Po 2 h możemy przystąpić do formowania naszych chlebków/bagietek. Ja zrobiłam dwa większe, ale można też zrobić trzy lub cztery mniejsze. Formujemy je w kształcie bagietki. Następnie potrzebujemy pomocy nożyczek. Nacinamy nasze ciasto za ich pomocą jak na poniższym zdjęciu prawie do samego dołu, tak abyśmy mogli wywinąć jedna część w lewo a druga w prawo i tak na przemian
Na końcu prószymy delikatnie chlebek mąka. Pozwoli to zachować jego piękną strukturę. Ja piekłam mój na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Chlebek powinien być pięknie rumiany. Pamiętajmy, że jeśli chlebek jest gruby, musi zostać dłużej w piecu. Czas pieczenia to ok. 25 minut.


Tak nacinamy ciasto, aby można było je uformować w kształcie kłosa

Et voilà c’est prêt- proszę bardzo gotowe.


My serwowaliśmy go z sałatką z serem kozim na ciepło (Salade au chèvre chaud ), była to wyśmienita kombinacja smaków.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *