Tajemnica znikającej podkładki, czyli DIY podkładka pod kubek

Filcowa podkładka pod filiżankę – liść Monstery -DIY

 

-Gdzie są wszystkie podkładki ?? Nie mam na czym kawy postawić! – pyta ( krzyczy ) tydzień temu mój Maż… hmmm dobre pytanie, tez się ostatnio nad tym zastanawiałam… Mieliśmy ich cale mnóstwo- przywieźliśmy z wycieczki po Paryżu, jeszcze w czasach, kiedy Lorka i Janek nie byli w planach.. Były takie piękne, z kotami… fakt, że były już trochę wygryzione przez Janka, nie odbierał im uroku a wręcz przeciwnie, dodawał im go.. Z  drugiej strony, jakie to dziwne, że dwójka dzieci posiadających tych samych rodziców, tak bardzo się rożni. Lorka nie konsumowała niczego z naszych przedmiotów użytku codziennego, Janek natomiast , jest mistrzem w tej dziedzinie. Ba! ostatnio nawet ścianę nadgryzł ( dobrze, że za dwa miesiące jest remont ). O kancie od swojego łóżeczka już nawet nie wspomnę- modlę się tylko, żeby jeszcze z rok wytrzymało. Maż uznał, ze dziąsła swędzą, bo Janek ząbkuje bardzo wolno…. Babcia stwierdziła, że to niedobór Wapna, ja uznałam, ze Janek po prostu odziedziczył po mnie miłość do kosztowania różnego rodzaju smaków ( ja co prawda nie nadgryzam naszego łóżka ) a co za tym idzie zapała miłością bezwzględną do gotowania i to wszystko właśnie zaczyna się przejawiać w ten sposób…. cóż postanowił zacząć od czegoś ogólnie dostępnego, mało wyrazistego w smaku ale będziemy nad tym pracować.

Tak więc udałam się dziś do sklepu w poszukiwaniu podkładek ale nic nie wpadło mi w oko. Postanowiłam zatem zrobić je sama. Jako, że Monstera ( taki ładny kwiatek którego przed tygodniem uśmierciłam ) ma piękny liść, wpadłam na pomysł, że filc,  który leży niewykorzystany w pracowni, mogę w końcu odkurzyć i zrobić coś pożytecznego z niego.. Jak się później okazło, kiedy szukałam szablonu do wycięcia liścia, mój pomysł nie jest taki oryginalny  i duuuużo takich podkładek w internetach spotkać można. No cóż, jak widać nie jest łatwo w tych czasach być oryginalnym.

Podkladka Monstera pod kubek

Czego potrzebujesz do wykonania podkładki w kształcie Liścia Monstery?

 

 • Filc techniczny ( ja swój kupiłam w TEDOX )
 • Filc cienki ( TEDDY ) w kontrastowym kolorze
 • Maszyna  do szycia. Jeśli nie wiesz jaką wybrać, mogę Tobie z czystym sercem polecić mojego Singera Quantum 9960, którego dostałam dwa lata temu.
 • Nici- jedne w kolorze filcu technicznego, drugie w kolorze spodu
 • Nożyczki
 • Święta cierpliwość jeśli robimy to przy dzieciach 😉

 

Wykonanie podkładki:

 1. Znajdź szablon liścia Monstery w internecie. Wpisz szablon liść Monstera w wyszukiwarce Google, przejdź do zakładki obrazy , znajdziesz wiele grafik które nadają się do wydruku.
 2. Dostosuj go do pożądanej wielkości. Mój ma ok 20 cm długości i 18 cm szerokości w najszerszym miejscu- jako, że po bokach są wycięcia, podkładka jest troszkę większych rozmiarów, ale to ma ( według mnie )  swój urok. Ty możesz ją zmniejszyć , tak aby była dla Ciebie optymalna. Zrobisz to prosto, nawet w programie Paint.
 3. Przytnij szablon szpilkami do filcu technicznego i wycinaj po wzorze lub jeśli nie jesteś pewna czy szablon się nie przesunie, wytnij szablon liścia a następnie go odrysuj na Twoim filcu. Teraz możesz spokojnie wyciąć liść w filcu.
 4. Ułóż teraz wycięty liść na cienkim filcu i przypnij szpilkami.
 5. Szyj na szerokość pol stopki od brzegu  dość szerokim ściegiem.Lisc Montery jako podkladka
 6. Obetnij wzdłuż brzegu wystający, cienki filc.Gotowa podkladka lisc Monstery Gotowa Podkladka Monstery
 7. Tadam! Gotowe. Jeśli robiłaś to z małymi dziećmi, należny Ci się order za cierpliwość 😉 Gotowa Podkladka Lisc Monstery

Podkładka możne być idealnym prezentem na Dzień Babci, Dziadka, Mamy, Taty, urodziny, czy tez na inna okazje, która dziecko własnoręcznie może przygotować. Nie musi być to przecież liść Monstery-  może to być inny kształt: liść kasztanowca, dwa kolka – jedno mniejsze naszyte na większe ( tudzież przyklejone ). Daj upust dziecięcej fantazji i stwórz niepowtarzalny prezent. Po prostu zamiast maszyny, użyjcie kleju Magik.

P.S. Przepis na maślane ciasteczka z pełnoziarnistej maki orkiszowej znajdziesz tutaj 🙂

Podkladka pod kubek w ksztalcie liscia Monstery

Powodzenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *