Układanki lewopółkulowe- ćwiczymy lewa półkulę

Układanki lewopółkulowe- pomoc dla dzieci wielojęzycznych.

 

 

Od razu na wstępie pragnę nadmienić, że materiały w temacie „Układanki lewopółkulowe”, które tu prezentuję, powstały dla mojej córki, a informacje zebrałam z różnych źródeł, nie jestem specjalistą. Tak więc dzielę się z Wami moimi obserwacjami jako Mama, a nie specjalista ;)

 

Muszę przyznać ze wstydem, że o zadaniach, jakie wykonuje lewa, a jakie prawa półkula usłyszał dopiero niedawno. W ogóle będąc mama po raz pierwszy, wiedziałam zbyt mało. Dopiero teraz dzięki temu, że zaczęłam się interesować pedagogika, poznałam wiele ciekawych zagadnień.

Lorka i Janek są dziećmi wychowywanymi trójjęzyczne. Jest to strasznie trudne zadanie (dla mnie). Nie mówię biegle po francusku (mój Mąż jest francuzem- porozumiewamy się w języku niemieckim a, jako że mieszkamy na samej granicy z Niemcami, więc większość spraw załatwiamy w Niemczech: lekarz, zakupy, inne rozrywki). Francuskiego można powiedzieć, że uczę się wraz z Lorka. Oczywiście, potrafię załatwić wszystkie niezbędne sprawy w tym języku, jednak do swobodnego wypowiadania się trochę mi brakuje.

 

Lewa półkula- szczególnie ważna dla dzieci wielojęzycznych.

Właśnie dlatego, że muszą opanować trzy języki, postanowiłam z nimi ćwiczyć nie tylko mowę, ale także umysł. Przez przypadek wpadłam kiedyś na informacje, że dzieci wychowywane dwujęzyczne muszą pracować nad lewą półkulą, która oprócz tego, że odpowiedzialna jest za funkcje językowe, a w tym za czytanie i pisanie, i tworzy również zasady gramatyczne to jest odpowiedzialna też za analizę, przetwarza linearnie, porządkuje sekwencyjnie, jest odpowiedzialna za myślenie logiczne oraz rozpoznawanie obiektów po dotyku.
Podczas moich poszukiwań natrafiłam na stronę www.centrummetodykrakowskiej.pl na której znalazłam wiele świetnych układanek. Strona ta była inspiracja do stworzenia mojej układanki z figurami geometrycznymi. Można się nią bawić w trojaki sposób:

-dziecko może naśladować wzór ułożony przez nas.

-może układać wzór przedstawiony na kartce.

-może ćwiczyć układanie wzorów sekwencyjnie: np.: kwadrat- trójkąt- kwadrat- trójkąt- kwadrat i tak dalej.

Układanki lewopółkulowe

Inna metoda jest wydrukowanie obrazka. Pokazanie go dziecku i pocięcie go linearnie (poziomo i pionowo). Należy dziecku pokazać cały obrazek, a następnie przy nim go pociąć. Dziecko musi uczestniczyć w całym procesie- musi zobaczyć obrazek w całości, aby go później złożyć. Taka układanka różni się od puzzli tym, że dziecko musi dopasować do siebie pasujące części obrazu, a nie puzzle, w których nie dopasowujemy obrazu do siebie a elementy.

W domu znaleźliśmy też bardzo fajną układankę, która według mnie możne też posłużyć jako rodzaj układanki lewopółkulowej. Jest to tablica magnetyczna z kartami na których jest narysowany obrazek. Należy go ułożyć z zawartych elementów. Obrazek musi być układany zawsze od lewej strony, rząd po rzędzie. Kosztuje ok. 30€.

Układanki lewopółkulowe

Poniżej wrzucam moją układankę z figurami geometrycznymi do ściągnięcia.

Kółka- granatowa kartka
Kwadrat- żółta kartka
Trójkąt-czerwona kartka
Ukladanka lewopółkulowa

Jak ja wykonać tanim kosztem?

1. Kup kolorowe kartki papieru do drukowania (czerwona, granatowa, żółta). Wydrukuj na odpowiednich kolorach trójkąty, kółka i kwadraty.
2. Wydrukuj układanki
3.Zalaminuj kartki
4. Figury geometryczne wytnij.
5. Kartki z układankami możesz oddać do bindowania.
6. Gotowe!

 

 

1 Comment

  • Emigratka.com pisze:

    Hej!
    Pozdrawiam z UK! Myślałam, że dwujezycznosc to wyczyn, ale czytając Twojego bloga wiem że może być trudniej 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *